„Cvičenie gravidogy s Katkou bolo pre mňa a moje bábo veľmi uvoľňújuce a pocit stálej flexibility (aj počas tehotenstva )mi dodával energiu a odbúraval „obavičky“ z obmedzenia pohybu hneď od prvej hodiny… A samozrejme o krásnom pocite pri časti „venujte bábätku vnútorný usmev“ ani nehovorim. Odporúčam všetkým budúcim mamičkám. Veď čo je dôležitejšie v tomto období, ako vy a váš vnútorný pokoj a harmónia!“

Melánia Kasenčáková, tanečníčka, choreografka, líderka tanečnej školy HipHop Fakulta

Gravidjoga je tehotenské cvičenie venované budúcim mamičkám. Využíva jemné a šetrné pohyby, dýchacie techniky a meditáciu, ktoré pomáhajú udržať energiu ženy v rovnováhe, pretože práve tá je kľúčom k zdravému telu a vyrovnanej mysli. Tehotenská joga prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi mamičkou a dieťatkom a vedie ženu k intenzívnejšiemu prežívaniu tohoto jedinečného spojenia.

Gravidjoga zároveň pomáha budúcej mamičke vyrovnať sa s rôznymi (častokrát aj nečakanými) zmenami, ktoré ju v tomto období čakajú. Má blahodárny účinok na chrbticu, podporuje prácu s panvovým dnom a jeho prekrvenie, posilňuje telo, pomáha vyrovnať sa s rôznymi ťažkosťami (kŕčové žily, ischias, bolesti chrbta, nahromadenie vody v nohách…) navodzuje vnútornú rovnováhu a pokoj mysle. Priaznivo ovplyvňuje nielen obdobie tehotenstva ale aj priebeh samotného pôrodu a šestonedelia.

Neodlúčiteľnou súčasťou cvičenia je správne dýchanie (spoznanie svojho dychu, jeho vnímanie a správne využitie). To má totiž obrovský význam nielen v tehotenstve, ale aj pri samotnom pôrode. Správna práca s dychom značne uľahčuje pôrod a pomáha lepšie zvládať pôrodné bolesti. V podstate je tehotenstvo ideálnym medzníkom v živote ženy, kedy s jogou začať.

Gravid joga je vhodným cvičením pre všetky tehotné ženy, ktoré nemajú vážnejšie zdravotné komplikácie (rizikové tehotenstvo, cervikálna disfunkcia, vážne ochorenia srdca alebo dýchacej sústavy, história predchádzajúcich potratov, symptómy krvácania, hlboká žilová trombóza…). Pred cvičením preto odporúčam, aby mamička svoj zdravotný stav a možnosti pohybu konzultovala so svojim lekárom.

Na tehotenskú jogu sa môžu prihlásiť aj tie mamičky, ktoré sa doteraz vo svojom živote s jogou nestretli. Jednotlivé cvičenia sa dajú prispôsobiť rôznym úrovniam a individuálnym fyzickým požiadavkam každej ženy.

Jedna lekcia gravid jogy trvá 60 minút a pozostáva z troch častí:

  • Asany (pozície, polohy)
  • Pranayama (dychové cvičenia)
  • Relaxácia

V tehotenskej joge sa asany prevádzajú dynamicky, aby podporili správny krvný obeh mamičky. To znamená, že sa najskôr niekoľkokrát opakujú. V závere sa potom daná pozícia podrží na 2 až 3 nádychy. Dýchanie je iné ako pri klasickej joge a je prípravou k samotnému pôrodu.

Súčasťou cvičenia je aj práca s panvovým dnom. Tieto jednoduché cviky zohrávajú veľmi dôležitú rolu ako v tehotenstve, tak aj po pôrode, nakoľko pôsobia ako prevencia voči inkontinencii a prepadaniu orgánov a prispievajú k rýchlejšej rekonvalescencii.

Dychové cvičenia – tzv. pranayama učia mamičku ako správne narábať s dychom a umožňujú jej naplno využiť kapacitu pľúc. Zároveň napomáhajú telu zbavovať sa toxínov a prispievajú k lepšej cirkulácii krvi a kyslíka. Všeobecne platí, že kto dokáže ovládať svoje dýchanie, dokáže zároveň ľahšie zvládať stres, bolesť a psychickú záťaž. Z tohto dôvodu je pranayama nevyhnutnou a nenahraditeľnou prípravou mamičky k pôrodu. Na hodine sa mamičky naučia rôzne druhy pranayamy, ktoré budú mocť využiť aj po pôrode.

Záverečná relaxácia trvá približne 5 – 10 minút a poskytuje mamičke priestor na uvoľnenie a komunikáciu s bábätkom.